  • UPTW6101MHD
UPTW6101MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPTW6101MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPTW6101MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPTW6101MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 420volts 100uF 18X35.5 20%
Step5Bar-code shipping tag
UPTW6101MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UPT
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.53mA
  • Ripple Current
    610mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    976mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm