  • UPV0J391MGD1TA
UPV0J391MGD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPV0J391MGD1TA
HK JDW NO:
555-UPV0J391MGD1TA
Description:
UPV 390μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 445mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPV0J391MGD1TA
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    445mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    290mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    445mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm