  • UPW0J562MHH6
UPW0J562MHH6
advertisement
Manufacturer No:
UPW0J562MHH6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW0J562MHH6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPW0J562MHH6
Description:
UPW 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.878A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW0J562MHH6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0584mA
  • Ripple Current
    1.878A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.879A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPW
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm