  • UPW2A150MPH
UPW2A150MPH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2A150MPH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW2A150MPH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPW2A150MPH
Description:
UPW 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2A150MPH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.045mA
  • Ripple Current
    54mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    830mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    54mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPW
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%