  • UPW2FR47MPH
UPW2FR47MPH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2FR47MPH
HK JDW NO:
555-UPW2FR47MPH
Datasheet:
UPW2FR47MPH
Description:
UPW 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2FR47MPH
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05481mA
  • Ripple Current
    11mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.6mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%