  • URS0J102MPD1TD
URS0J102MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
URS0J102MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URS0J102MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
URS 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 510mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URS0J102MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    URS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    510mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    586.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm