  • URZ1V4R7MDD
URZ1V4R7MDD
advertisement
Manufacturer No:
URZ1V4R7MDD
HK JDW NO:
555-URZ1V4R7MDD
Datasheet:
URZ1V4R7MDD
Description:
URZ 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 25mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URZ1V4R7MDD
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.935μA
  • Ripple Current
    25mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%