  • USA1C101MDD
USA1C101MDD
advertisement
Manufacturer No:
USA1C101MDD
HK JDW NO:
555-USA1C101MDD
Description:
USA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 107mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 608
Step5Bar-code shipping tag
USA1C101MDD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    16μA
  • Ripple Current
    107mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    107mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7mm