  • UTG620-28SN
UTG620-28SN
advertisement
Manufacturer No:
UTG620-28SN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-UTG620-28SN
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Plug Housing Brass Free Hanging (In-Line) Nickel 28 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Trim Trio® UTG
Step5Bar-code shipping tag
UTG620-28SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    Metal
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Brass
  • Housing Material
    Nylon
  • Insert Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Body Material
    Glass, Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Trim Trio® UTG
  • Feature
    Coupling Nut
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    28
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    28
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    20-28
  • Approval Agency
    UL
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
    YES
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    16
  • Length
    24.9mm