  • UUE1A681MNS1ZD
UUE1A681MNS1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUE1A681MNS1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUE1A681MNS1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUE1A681MNS1ZD
Description:
UUE 680μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 900mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUE1A681MNS1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    3.059991g
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UUE
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    5454
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    900mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    603mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    900mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm