  • UUG2G470MRQ1MS
UUG2G470MRQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUG2G470MRQ1MS
HK JDW NO:
555-UUG2G470MRQ1MS
Datasheet:
UUG2G470MRQ1MS
Description:
UUG 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 430mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUG2G470MRQ1MS
  • Surface Mount Land Size
    0.831Lx0.831W 21.10mmx21.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    430mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    21.5mm