  • UUJ2E470MNQ1MS
UUJ2E470MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUJ2E470MNQ1MS
HK JDW NO:
555-UUJ2E470MNQ1MS
Datasheet:
UUJ2E470MNQ1MS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 250volts 47uF 105oC 18X21.5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUJ2E470MNQ1MS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    6.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.4 mm
  • Size Code
    7575
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    448mA @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    21.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    20.1mm
  • Width
    19.1mm