  • UUJ2G100MNL1MS
UUJ2G100MNL1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUJ2G100MNL1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUJ2G100MNL1MS
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% 85mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
UUJ2G100MNL1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TAPE
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    6767
  • Ripple Current
    85mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Current - Leakage
    260μA
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16.5mm
  • Length
    16.5mm