  • UUL1C470MCL1GS
UUL1C470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUL1C470MCL1GS
HK JDW NO:
555-UUL1C470MCL1GS
Datasheet:
UUL1C470MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 47uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUL1C470MCL1GS
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    50mA
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    75mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm