  • UUX2G2R2MNL1GS
UUX2G2R2MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUX2G2R2MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUX2G2R2MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUX2G2R2MNL1GS
Purchasing and Inquiry
UUX2G2R2MNL1GS Overview
During full charge, the ripple current is 45.09mA @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 27mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.413 10.50mm is recommended.With 0.25 % dissipation factor, it operates normally.Rated DC voltage is 400V for this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
UUX2G2R2MNL1GS Features
the ripple current is 45.09mA @ 10kHz.
the ripple current is 27mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.25 %
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -40°C~105°C
UUX2G2R2MNL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UUX2G2R2MNL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Energy storage in pulse systems
  • Industrial systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer
  • Uninterruptible power supplies
  • Standard and switched mode power supplies
  • Telecommunication
  • Computer motherboards
  • Power supplies
  • Frequency converters
Step5Bar-code shipping tag
UUX2G2R2MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    799.995193mg
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UUX
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    27mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    45.09mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm