  • UVK1A102MPD
UVK1A102MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVK1A102MPD
HK JDW NO:
555-UVK1A102MPD
Description:
UVK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 79
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVK1A102MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    UVK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    650mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    747.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm