  • UVK1V221MPD1TA
UVK1V221MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVK1V221MPD1TA
HK JDW NO:
555-UVK1V221MPD1TA
Description:
UVK 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 350mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 181
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVK1V221MPD1TA
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    350mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    525mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm