  • UVK2A332MRD
UVK2A332MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVK2A332MRD
HK JDW NO:
555-UVK2A332MRD
Description:
UVK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVK2A332MRD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.9mA
  • Ripple Current
    2.9A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm