  • UVK2G2R2MPD1TA
UVK2G2R2MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVK2G2R2MPD1TA
HK JDW NO:
555-UVK2G2R2MPD1TA
Description:
UVK 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 38mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVK2G2R2MPD1TA
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    38mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    38mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm