  • UVK2G330MHD1TN
UVK2G330MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UVK2G330MHD1TN
HK JDW NO:
555-UVK2G330MHD1TN
Description:
UVK 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 240mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVK2G330MHD1TN
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    240mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    384mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm