  • UVP1C101MPD1TA
UVP1C101MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVP1C101MPD1TA
HK JDW NO:
555-UVP1C101MPD1TA
Datasheet:
UVP1C101MPD1TA
Description:
UVP 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVP1C101MPD1TA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    160mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm