  • UVP1E222MHD
UVP1E222MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1E222MHD
HK JDW NO:
555-UVP1E222MHD
Datasheet:
UVP1E222MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 2200uF 18x35.5 20% 7.5LS
Step5Bar-code shipping tag
UVP1E222MHD
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.65mA
  • Ripple Current
    1.62A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.62A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.863A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm