  • UVP1E331MHD
UVP1E331MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1E331MHD
HK JDW NO:
555-UVP1E331MHD
Datasheet:
UVP1E331MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 330uF 12.5x20 20% 5LS
Step5Bar-code shipping tag
UVP1E331MHD
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    247.5μA
  • Ripple Current
    450mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    675mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm