  • UVR0J223MHA
UVR0J223MHA
advertisement
Manufacturer No:
UVR0J223MHA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVR0J223MHA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVR 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.35A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR0J223MHA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UVR
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.158mA
  • Ripple Current
    3.35A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.7
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8525A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm