  • UVR1E103MRD6
UVR1E103MRD6
advertisement
Manufacturer No:
UVR1E103MRD6
HK JDW NO:
555-UVR1E103MRD6
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVR1E103MRD6
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.5mA
  • Ripple Current
    2.9A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.34
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm