  • UVR1V682MRD
UVR1V682MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVR1V682MRD
HK JDW NO:
555-UVR1V682MRD
Description:
UVR 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4868
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVR1V682MRD
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.14mA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.45A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    20mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm