  • UVR2A221MHD
UVR2A221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVR2A221MHD
HK JDW NO:
555-UVR2A221MHD
Description:
UVR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 620mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4502
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVR2A221MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    620mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    930mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm