  • UVR2W470MHA
UVR2W470MHA
advertisement
Manufacturer No:
UVR2W470MHA
HK JDW NO:
555-UVR2W470MHA
Description:
UVR 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2W470MHA
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.946mA
  • Ripple Current
    300mA