  • UVY2A0R1MDD1TD
UVY2A0R1MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVY2A0R1MDD1TD
HK JDW NO:
555-UVY2A0R1MDD1TD
Description:
UVY 0.1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4272
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVY2A0R1MDD1TD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm