  • UVY2A330MPD
UVY2A330MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVY2A330MPD
HK JDW NO:
555-UVY2A330MPD
Description:
UVY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY2A330MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    99μA
  • Ripple Current
    130mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    260mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11.5mm