  • UVY2DR47MED1TA
UVY2DR47MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVY2DR47MED1TA
HK JDW NO:
555-UVY2DR47MED1TA
Description:
UVY 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 11mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY2DR47MED1TA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    11mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.6mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm