  • UVY2G101MHD
UVY2G101MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVY2G101MHD
HK JDW NO:
555-UVY2G101MHD
Description:
UVY 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 310mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY2G101MHD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.7mA
  • Ripple Current
    310mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    496mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm