  • UVZ1A101MDD1TD
UVZ1A101MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1A101MDD1TD
HK JDW NO:
555-UVZ1A101MDD1TD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 10V 105c
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1A101MDD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.03mA
  • Ripple Current
    105mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    157.5mA @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm