  • UVZ1V472MHD
UVZ1V472MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1V472MHD
HK JDW NO:
555-UVZ1V472MHD
Description:
UVZ 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.91A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13957
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1V472MHD
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.935mA
  • Ripple Current
    1.91A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.91A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1965A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35.5mm
  • Width
    19.05mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Number of Pins
    Aluminium
  • Weight
    13.607771g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%