  • UVZ2E470MHD
UVZ2E470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ2E470MHD
HK JDW NO:
555-UVZ2E470MHD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ2E470MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    570μA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    336mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm