  • UVZ2G010MPD
UVZ2G010MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ2G010MPD
HK JDW NO:
555-UVZ2G010MPD
Description:
UVZ 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 17mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 897
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVZ2G010MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    80μA
  • Ripple Current
    17mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.2mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm