  • UWG1E680MNL1GS
UWG1E680MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWG1E680MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWG1E680MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWG1E680MNL1GS
Description:
UWG 68μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 225mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWG1E680MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UWG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    105μA
  • Ripple Current
    225mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    300mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    225mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm