  • UWT1E331MNL1GS
UWT1E331MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT1E331MNL1GS
HK JDW NO:
555-UWT1E331MNL1GS
Datasheet:
UWT1E331MNL1GS
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWT1E331MNL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    190mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    285mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    190mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm