  • UWT1V3R3MCR2GB
UWT1V3R3MCR2GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1V3R3MCR2GB
HK JDW NO:
555-UWT1V3R3MCR2GB
Datasheet:
UWT1V3R3MCR2GB
Description:
UWT 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 9mA 0.118Dia 3.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1V3R3MCR2GB
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.130Lx0.130W 3.30mmx3.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    1313
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    9mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.5mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Available with 3mm Dia. On Request
  • Diameter
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    10mm