  • V-15G5-1A6-K
V-15G5-1A6-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G5-1A6-K
HK JDW NO:
578-V-15G5-1A6-K
Package:
Datasheet:
V-15G5-1A6-K
Description:
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Short Hinge Roller Lever Solder 15A 250VAC 250VDC 372.85VA Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
V-15G5-1A6-K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw, Solder
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    V
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 100mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    50,000,000 Cycles
  • Operating Force
    480gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.025 (0.6mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)