  • V048T096T025
V048T096T025
advertisement
Manufacturer No:
V048T096T025
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V048T096T025
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V048T096T025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2011
  • Series
    VI Chip® VTM®
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Type
    Voltage Transformation Module
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    240W
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    48V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    V048T096
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-T
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    96.2%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    55V
  • Max Output Current
    25A
  • Voltage - Output 1
    9.6V
  • Voltage - Input (Min)
    32V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    32V
  • Height
    6.604mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C