  • V07P420PL2T5X2855
V07P420PL2T5X2855
advertisement
Manufacturer No:
V07P420PL2T5X2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V07P420PL2T5X2855
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V07P420PL2T5X2855
Description:
Varistors 420V 7mm Phenolic UltraMOV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V07P420PL2T5X2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    UltraMOV™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    55pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Depth
    7.3mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    1.12kV
  • Max Surge Current
    1.75kA
  • Capacitance @ Frequency
    55pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    40J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V
  • Clamping Current
    10A