  • V10PL45-M3/86A
V10PL45-M3/86A
advertisement
Manufacturer No:
V10PL45-M3/86A
HK JDW NO:
884-V10PL45-M3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
V10PL45-M3/86A
Step5Bar-code shipping tag
V10PL45-M3/86A
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    eSMP®, TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    V10PL45
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    520mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    520mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    6A