  • V12P12-5001M3/87A
V12P12-5001M3/87A
advertisement
Manufacturer No:
V12P12-5001M3/87A
HK JDW NO:
884-V12P12-5001M3/87A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 12A -40°C~150°C 500μA @ 120V Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
V12P12-5001M3/87A
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    eSMP®, TMBS®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 12A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A