  • V15H16-CZ300A02
V15H16-CZ300A02
advertisement
Manufacturer No:
V15H16-CZ300A02
HK JDW NO:
384-V15H16-CZ300A02
Package:
Datasheet:
V15H16-CZ300A02
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V15H16-CZ300A02
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    16A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    STANDARD STRAIGHT LEVER
  • Electrical Life
    6000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    2.94 N
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Switch Action
    MOMENTARY
  • Body Height
    15.9mm