  • V15W-DZ200A04-W2
V15W-DZ200A04-W2
advertisement
Manufacturer No:
V15W-DZ200A04-W2
HK JDW NO:
384-V15W-DZ200A04-W2
Package:
Datasheet:
V15W-DZ200A04-W2
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Step5Bar-code shipping tag
V15W-DZ200A04-W2
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PBT
  • Weight
    8g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    V15W
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CQC, ENEC, UL
  • Actuator Type
    Lever, Simulated Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.3mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VRMS V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    120gf
  • Contact Current(AC)-Max
    6A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    6A@250VAC
  • Overtravel
    0.051 (1.3mm)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.125 (3.2mm)
  • Operating Position
    0.730 (18.5mm)
  • Release Force
    20gf
  • Actuator Length
    15mm