  • V22ZA05PX2855
V22ZA05PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V22ZA05PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V22ZA05PX2855
Package:
Disc 5mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V22ZA05PX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    ZA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    14V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    18V
  • Max Surge Current
    100A
  • Capacitance @ Frequency
    1220pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2V
  • Energy
    0.20J
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    22V
  • Maximum AC Volts
    14V
  • Varistor Voltage
    22V