  • V23050-A1110-A542
V23050-A1110-A542
advertisement
Manufacturer No:
V23050-A1110-A542
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-V23050-A1110-A542
Package:
Datasheet:
V23050-A1110-A542
Description:
Safety Relays 4-NO 2-NC 110VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V23050-A1110-A542
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SR6, SCHRACK
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    PCB
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Depth
    16.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    8A
  • Reference Standard
    CQC; CUL; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Approval Agency
    VDE, cULus
  • Physical Dimension
    55mm x 16.51mm x 16.5mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Sealing
    RT3
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    400V
  • Electrical Life
    6050 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PST, 6PST, DPDT, DPST
  • Contact Form
    6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
  • Relay Type
    Safety
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Coil Resistance
    10kOhm
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    400VAC -Max
  • Coil Current
    10.9mA
  • Must Operate Voltage
    82.5VDC
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    11VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    110V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1500 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    4000 Vrms
  • Contact Voltage Rating (AC)
    250V
  • Relay Form
    6 FORM A,B
  • Height
    16.5mm
  • Length
    55mm
  • Width
    16.51mm