  • V24A48M300B3
V24A48M300B3
advertisement
Manufacturer No:
V24A48M300B3
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V24A48M300B3
Package:
Full Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V24A48M300B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Maxi (300W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    300W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    V24A48M300
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL, CSA, TUV
  • Efficiency
    87.1%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    6.25A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Height
    13.716mm
  • Width
    55.88mm