  • V300LA40APX1347
V300LA40APX1347
advertisement
Manufacturer No:
V300LA40APX1347
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V300LA40APX1347
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V300LA40APX1347
Description:
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
V300LA40APX1347
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    LA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    405V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    800pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    517V
  • Energy
    165J
  • Varistor Voltage (Min)
    423V
  • Varistor Voltage (Typ)
    470V
  • Maximum AC Volts
    300V
  • Varistor Voltage
    470V